Dysfagie - poruchy polikání

Dysfágia je porucha, ktorá sa prejavuje viaznutím sústa pri prehĺtaní a vracaním sa sústa z pažeráku do úst. Najčastejšie je teda dysfávia spôsobená ochorením nervo-svalového systému, gastroezofageálnym refluxom či nádormi v oblasti úst a krku. Teda stavmi, ktoré majú za následok nefunkčnosť či zúženie pažeráku. U starších pacientov sú dysfágiou najviac postihnutí ľudia trpiaci Parkinsonovou chorobou a tiež ľudia po mozgovej mŕtvici.

Podvýživa, zápaly dýchacích ciest, dehydratácia či zápaly dutiny ústnej spôsobené kvasinkami – to sú najčastejšie riziká sprevádzajúce dysfágiu. Najzávažnejšou komplikáciou pri ťažkostiach s prehĺtaním je tzv. aspirácia, vdýchnutie sústa do dýchacích ciest. Najčastejšie postihuje pacientov po mozgovej príhode či ožarovaní v oblasti hlavy a krku, ktorí sústo dobre necítia alebo ho nedokážu správne prehltnúť a chýba im reflex obranného kašľa. Následkom toho býva zápal pľúc spôsobený jedlom v pľúcach.

Dysfágia prináša pri nesprávnej diagnostike a liečbe ľuďom rad útrap. Ťažkosti s prehltnutím, kašeľ počas jedla, zmena hlasu, vytekanie jedla alebo pitia z úst, úbytok na váhe – to sú len niektoré z nich. Človek s týmito ťažkosťami trpí i sociálnymi problémami, pretože sa často vyhýba stravovaniu v spoločnosti. 

Dôležitým krokom pri liečbe dysfágie je vhodná nutričná terapia, ktorá pacientovi uľahčí prehĺtanie, doplní chýbajúce živiny a pomôže s jeho uzdravením. Klinická výživa nutrego FORTE je pre pacientov trpiacich dysfágiou optimálnym riešením. Podávať sa dá doplnkovo či ako kompletná výživa, dobre sa prehĺta a je ľahko stráviteľná. 

FORTE

6 příchutí

Nutrične kompletná hyperkalorická výživa s vysokým obsahom bielkovín bez vlákniny určená pri podvýžive alebo jej riziku u pacientov so zvýšenými nárokmi na množstvo proteínu a energie vo strave. Nutrego FORTE je možné použiť aj u pacientov v rámci zlepšenia nutričného stavu pred a / alebo po operácii. Neobsahuje lepok ani laktózu, je teda vhodná pri laktózovej intolerancii alebo celiakii.

Potravina na osobitné lekárske účely.

Nutričné hodnoty v jednom balení (330 ml): energia: 667 kcal, bielkoviny: 28 g, tuky: 26,4 g, sacharidy: 79,2 g, z toho cukry: 52,1 g
Nutričné hodnoty v jednom balení (200 ml): energia: 404 kcal, bielkoviny: 17 g, tuky: 16 g, sacharidy: 48, z toho cukry: 32 g

• Odporúčaná denná dávka pre 330 ml: 1 fľaštička pri doplnkovej výžive, 3 fľaštičky pri kompletnej výžive
• Odporúčaná denná dávka pre 200 ml: 1-2 fľaštičky pri doplnkovej výžive, 3-4 fľaštičky pri kompletnej výžive

• 6 príchutí: čokoláda, oriešok, vanilka, lesná jahoda, marhuľa, cappuccino

Predajné balenie: 330 ml, 200 ml, 12 x 330 ml, 12 x 200 ml
Viac >>

Kód produktu: P00002

0