Historie firmy Nutrego

Klinická výživa Nutrego sa vyrába v Opočne, na moderných výrobných linkách mliekarenského závodu Bohemilk a.s. Toto miesto je späté s výrobou mliekarenských výrobkov a špeciálnej výživy už veľmi dlho. Vôbec prvýkrát sa tu mliekarenské výrobky začali vyrábať v roku 1936. O 12 rokov neskôr, v roku 1948, tu odštartovala výroba dojčenskej výživy SUNAR („SUšené NÁRodní“), ktorá predstavovala náhradu stravy pre dojčatá pri nedostatočnom dojčení, a živili sa ňou v tom čase takmer všetky dojčatá v Československu. Sunar sa v Opočne vyrábal až do roku 1976, teda dlhých 28 rokov. Postupom času sa v miestnej mliekarni začalo pracovať aj na vývoji a výrobe špeciálnej výživy pre choré deti postihnuté napr. metabolickými vrodenými vadami, fenylketonúriou alebo galaktosidáziou.

Mliekarenský závod mal k dispozícii všetky moderné technológie ako na výrobu, tak i balenie mliekarenských výrobkov a dojčenskej výživy. Na jednom mieste vyrábali SUNAR (sušené mlieko plnotučné), SUNARKA (zmes sušeného mlieka, piškótov a cukru s vanilkovou príchuťou), FEMINAR (mlieko, sój. olej, laktóza, srvátková bielkovina, maltodextrín, vitamíny B6, C), EVIKO (sušené plnotučné mlieko), LAKTON (sušené kyslé mlieko), RELAKTON (sušené okyslené mlieko s maltodextrínom, cukrom a kys. mliečnou).

V 90. rokoch bola mliekareň v Opočne vo vlastníctve spoločností NUTRICIA a FRIESLAND. Od júna 2005 patrí spoločnosti BOHEMILK, ktorá je súčasťou českej skupiny InterLacto Group. Nutrego sa na výrobných linkách mliekarne vyrába od roku 2018.