Dysfagie - poruchy polikání

Dysfágia je porucha prehĺtania a najčastejšie sa s ňou stretávame u pacientov vo veku nad 60 rokov, no výnimkou nie sú ani deti.  Ide o stav, pri ktorom je sťažený priechod pevných látok alebo tekutín z úst do žalúdka. Podľa druhu problematických potravín (pevná alebo tekutá strava) volíme riešenie dysfágie. Ak ide o problém s prehĺtaním pevnej stravy – stravu mechanicky upravíme (rozmixujeme, zomelieme, pokrájame alebo suché kúsky namočíme). Opačným problémom býva problematické prehĺtanie tekutín vr. polievok, ktoré riešime tzn. zahusťovadlom. Najčastejšie príčiny porúch prehĺtania u dospelých sú cievne mozgové príhody, rôzne neurologické degeneratívne ochorenia alebo onkologické ochorenia (nádory hlavy a krku vrátane následkov postradiačnej terapie) a ďalšie. Komplikáciou tejto poruchy (dysfágie) je väčšinou vdýchnutie (aspirácia) časti stravy alebo tekutín do dýchacích ciest a následne vznik zápalu. Následky dysfágie sú z veľkej časti dehydratácia alebo podvýživa, lebo pacienti radšej nejedia/nepijú, aby nemuseli kašľať, pretože kašeľ počas jedenia/pitia je najčastejším príznakom dysfágie.

Slovo nutričnej špecialistky:

Kľúčové je rozoznanie druhu dysfágie, teda čo pacientovi spôsobuje problémy: pevná alebo tekutá strava. Následne je nutné stravu upraviť do optimálnej formy od malých kúskov, cez mixovanú stravu alebo zahustiť tekutiny do rôznych konzistencií (nektár – med – puding). Ideálna je odborná konzultácia s logopédom a jasná diagnostika, ktorá vedie k optimálnemu riešeniu. V rámci výživy musíme zaistiť, aby klient nechudol a mal dostatok tekutín. Ak klientovi nespôsobujú problém tekutiny, môžeme využiť nutrego Forte ako variantu s vysokou dávkou bielkovín a energie. Túto výživu môžeme využiť aj k tzv. fortifikácii, alebo obohateniu stravy (pracujeme s tým ako s ochuteným mliekom – teplota nesmie byť > 50 stupňov). V prípade problémov s prehĺtaním tekutín môžeme z nutrego Forte pripraviť chutný puding alebo využiť nutrego Creme.

FORTE

Nutrične kompletná hyperkalorická výživa s vysokým obsahom bielkovín bez vlákniny určená pri podvýžive alebo jej riziku u pacientov so zvýšenými nárokmi na množstvo proteínu a energie vo strave. Nutrego FORTE je možné použiť aj u pacientov v rámci zlepšenia nutričného stavu pred a / alebo po operácii. Neobsahuje lepok ani laktózu, je teda vhodná pri laktózovej intolerancii alebo celiakii.

Potravina na osobitné lekárske účely.

Nutričné hodnoty v jednom balení (330 ml): energia: 667 kcal, bielkoviny: 28 g, tuky: 26,4 g, sacharidy: 79,2 g, z toho cukry: 52,1 g
Nutričné hodnoty v jednom balení (200 ml): energia: 404 kcal, bielkoviny: 17 g, tuky: 16 g, sacharidy: 48, z toho cukry: 32 g

• Odporúčaná denná dávka pre 330 ml: 1 fľaštička pri doplnkovej výžive, 3 fľaštičky pri kompletnej výžive
• Odporúčaná denná dávka pre 200 ml: 1-2 fľaštičky pri doplnkovej výžive, 3-4 fľaštičky pri kompletnej výžive

• Príchute: čokoláda, oriešok, vanilka, lesná jahoda, marhuľa, cappuccino

Predajné balenie: 12 x 330 ml, 12 x 200 ml
Viac >>

Kód produktu: P00002

0