Snížená funkce ledvin

Hromadenie odpadových látok v tele, zvýšenie krvného tlaku, zmena zloženia krvi, minerálová dysbalancia, neschopnosť tela správne pracovať s vitamínom D a postupné chradnutie – to sú prejavy zníženej funkcie obličiek. Sám pacient o chorobe nemusí vôbec vedieť, pretože sa väčšinou neprejavuje bolestivo. K viditeľným prejavom ochorenia väčšinou patrí nález červených krviniek a bielkoviny v moči, môžu byť prítomné opuchy okolo kotníkov, na rukách i v tvári.

Znížená funkcia obličiek je u starších pacientov nejčastejšie spôsobená vysokým krvným tlakom a cukrovkou. Ide o chronické ochorenie, ktoré v prípade nesprávenej diagnostiky a zanedbania liečby môže viesť až k zlyhaniu obličiek. Rizikom u pacientov so zníženou funkciou obličiek je navyše to, že sa u nich v dôsledku choroby môže vyvinúť taktiež kardiovaskulárne ochorenie.

Funkcia obličiek sa dá nahradiť niekoľkými spôsobmi. U ľahčích prípadov ochorenia obličiek si vystačíme s konzervatívnou liečbou spočívajúcou v diétnych opatreniach s upraveným príjmom bielkovín, draslíku a fosfátov spolu s ďalšími liekmi na úpravu krvného tlaku a metabolických porúch organizmu. U ťažkých prípadov zlyhania obličiek je nutná  náhrada ich funkcie buď hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou. V týchto situáciach je u indikovaných pacientov možná úspešná transplantácia obličky.

Súčasťou komplexnej starostlivosti o pacientov s poruchou funkcie obličiek je rad životosprávnych a výživových úprav. Spolu s medikamentóznou liečbou majú za cieľ spomaliť postupný úbytok funkcie a oddialiť nutnosť jej náhrady umelou obličkou (dialýzou) alebo transplantáciou.

Pre pacientov so zníženou funkciou obličiek je vhodné doplnenie výživy o špeciálny nápoj nutrego RENAL. Má nízky obsah bielkovín a soli, vďaka čomu prospieva pacientom pred dialýzou trpiacim chronickým alebo akútnym zlyhaním obličiek a zabraňuje ich podvýžive.

Jedna dávka nutrego RENAL  (330 ml) obsahuje:

  • 535 kcal energie
  • 13 g bielkovín
  • 20 g tuku
  • 36,3 g cukrov

Klinická výživa nutrego RENAL je dostupná v 6 príchutiach. Je ľahko  stráviteľná, dobre tolerovateľná a jednoducho sa pacientom podáva – formou nápoja či sondou. Odporúčaná denná dávka je 1 fľaštička pri doplnkovej výžive a 3 fľaštičky pri kompletnej výžive.

Žádná položka