Malnutrice - podvýživa

Malnutrícia - či podvýživa - je problém, s ktorým sa v starobe stretne každý štvrtý človek. Ľudské telo totiž stráca niektoré funkcie, organizmus celkovo spomaľuje a ľahko tak dochádza k úbytku svalovej hmoty. Starší ľudia majú navyše menšiu chuť do jedla, problémy so zubami alebo s ústnou dutinou a môžu mať i zníženú schopnosť vnímať chute a vône. Problémom je tiež to, že opúšťajú pravidelné stravovanie, žijú častejšie mimo komunitu, jedia menej, a často si nemôžu dovoliť kvalitné potraviny. Malnutrícia môže súvisieť aj s chronickými či akútnymi ochoreniami, ktorými starší ľudia často trpia.

Hoci sa môže zdať, že malnutrícia nemusí byť nebezpečná, je to práve naopak. Seniori trpiaci malnutríciou sú omnoho viac ohrození infekciami a ich telo zle zvláda rekonvalescenciu po chorobe, úraze či chirurgickom zákroku.

V starobe je potreba dbať na určité pravidlá, ktoré môžu malnutrícii zabrániť, alebo ju pomôžu vyliečiť. Dôležitý je pohyb, cvičenie a aktívny život, vďaka ktorému majú seniori väčšiu chuť do jedla.  Je tiež potrebné doplniť jedálny lístok o výživné potraviny a zvoliť vhodnú nutričnú terapiu.

Klinickú výživu nutrego FORTE môžu seniori trpiaci malnutríciou užívať krátkodobo i dlhodobo. Posilňuje telo pri zdravotných ťažkostiach, zvyšuje odolnosť voči infekciám a dodá telu potrebnú energiu a živiny. Pacienti si vďaka nej môžu udržať či zvýšiť váhu, byť v lepšej psychickej kondícii a zachovať svoju sebestačnosť.  

Jedna dávka nutrego FORTE (330 ml) obsahuje:

  • 667 kcal energie
  • 28 g proteínu
  • 26,4 g tuku
  • 52,1 g cukrov

Klinická výživa nutrego FORTE je dostupná v 6 príchutiach. Je ľahko stráviteľná, dobre tolerovateľná a jednoducho sa pacientom podáva formou nápoja či sondou. Odporúčaná denná dávka je 1 fľaštička pri doplnkovej výžive a 3 fľaštičky pri kompletnej výžive.

Žádná položka